Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

2015 Sarasota Shell Show Trophy and Blue Ribbon Winners

Scientific Division

Judges: Alan Gettleman and Charlotte Thorpe

Major Scientific Award winners:

Mote Gold - Meet Mr and Mrs Cockle by Martin Tremor and Conrad Forler.

Dupont - Marvelling at Mollusks by Vicky Wall

COA - Etymology of Cone Shells by Harry Berryman

SSC Members award - Mollusks Dredged Off Siesta Key by Lynn Gaulin

Best Self-Collected Exhibit - Siesta Key Sampler by Duane Kauffman

Best Small Scientific Exhibit - the Family Personidae by Vicky Wall

Charles & Violet Hertweck Fossil award - Pinecrest, SMR & APAC Fossils by Ron Bopp

Morrison Young Scientist award - Florida Seashells Then and Now by David Ervin

Shell of Show - Personopsis grasi - Vicky Wall

Shell of Show (self-collected) - Bractechlamys langfordi - Vicky Wall

Fossil Shell of Show - Pleioptygma carolinensis - Ron Bopp

Judge's Special Merit #1 - Siesta Key Sampler by Duane Kauffman

Judge's Special Merit #2 - Meet Mr and Mrs Cockle by Martin Tremor and Conrad Forler

Most Beautiful Scientific Exhibit - Meet Mr and Mrs Cockle by Martin Tremor and Conrad Forler

People’s Choice for Scientific – Helmets & Bonnets of the World by Pat Linn


Scientific Blue Ribbon winners by category:

1. FL/Caribbean (Self-Collected) – Siesta Key Sampler by Duane Kauffman

2. FL/Caribbean (Collected any manner) – Mollusks Dredged off Siesta Key by Lynn Gaulin

3. Regional Collection (Collected any manner) – Wentletraps by Lynn Gaulin

4. Minor Family – Meet Mr and Mrs Cockle by Martin Tremor and Conrad Forler

5. Minor Family – The Personidae by Vicky Wall

6. Fossil Shells - Pinecrest, SMR & APAC Fossils by Ron Bopp

7. Educational - Etymology of Cone Shells by Harry Berryman

8. Educational - Marvelling at Mollusks by Vicky Wall

9. Land and/or Freshwater Shells – Lovely Liguus by Phyllis Gray

10. One Species – Growth Series of Murex Pomum by Lynn Gaulin

11. One Species – Busycon Sinistrum by Amy & Bill Tripp

12. One Case – Gastrochaena by Amy & Bill Tripp

13. Young Scientist – Florida Seashells Now and Then by David Ervin

14. Single Shell (Self-Collected) – Bractechlamys langfordi by Vicky Wall

15. Single Shell (Collected any manner) – Conus adamsonii by Vicky Wall

16. Single Shell (Collected any manner) – Giant Juvenile Cowrie by Sally Peppitoni

17. Single Fossil Shell – Agatized Coral Drusy Shell by Gordon Anderson

18. Single Fossil Shell – Cerithioclava cannoni by Ron Bopp


Artistic Division

Judges: Phyllis Gray and Phil Dietz


Major Artistic Award winners:

Fran Schlusemann Best of Shell Art – Shell Base/Mini Flowers by Fran Schlusemann

Best of Art with Shell Motif – Philippine Sampler by Charles Barr

June Bailey Best of Member’s Art – 3 Sisters by Donna Krusenoski

Best of Commercial/Professional Art – Seahorse Valentine by Suzanne Dietsch

Judge’s Special Merit #1 – Splendor by Cheryl Whitten

Judge’s Special Merit #2 – Seahorse Valentine by Suzanne Dietsch

People’s Choice for Artistic – Seahorse Valentine by Suzanne Dietsch


Artistic Blue Ribbon winners by category:

1. Pictures – Surf and Turf by Charles Barr

2. Miniature Pictures – Tiny/Lovely Flowers by Fran Schlusemann

3. Flower Arrangements – Pretty in Pink by Donna Bartels

4. Mini-Flower Arrangement – Shell Base/Mini Flowers by Fran Schlusemann

5. Jewelry (Single Piece) – Show Off Shell by Karen Paulsen

6. Jewelry (Multiple Pieces) – 3 Sisters by Donna Krusenoski

7. Shell Mirror – Blue on Blue by Diane Heger

8. Shell Mirror – Renaissance by Charles Barr

9. Mosaics – Seaside Champignon by Donna Bartels

10. Novelties – Jonathon Livingstone by Donna Krusenoski

11. Wreath (Non-holiday) – The Sea Wrack by Pat Linn

12. Hanging Item – I’m All About Da Bones by Donna Krusenoski

13. Driftwood Base – Centerpiece by Karen Banko

14. Vase or Flower Container – Vintage Vase by Nora Bevard

15. Miscellaneous Table Item – Philippine Sampler by Charles Barr

16. Miscellaneous Table Item – The Messenger by Mary Hansher

17. Miscellaneous Table Item – Mermaid Dreams by Donna Bartels

18. Artist Beginner – Fossil Cephalopod Watercolor by John Cologrande

19. Junior/Student under 18 years – Rainbow Flower by Emily Powers

20. Shell Related Photography – Nodipecten nodosus fragosus by Vicky Wall

21. Shell Related Painting/Drawing – Spiny Jewel Box by Charles Barr

22. Shell Related Needlework (no kit) – Beach Buddies by Donna Bartels

23. Miscellaneous Shell Related – Grampy’s Shell Emporium by John Cologrande

24. Miscellaneous Shell Related (not created by exhibitor) – Display Mother of Pearl by Pat Amsel

25. Collectible (Not created by exhibitor) – Carved Mother of Pearl by Sue Hobbs

26. Collectible (Not created by exhibitor) – Leper Doll by Charles Barr


Commercial/Professional Green Ribbon winners by category:

1. Picture – Sampler by Cheryl Whitten

2. Miniature Picture – Splendour by Cheryl Whitten

3. Jewelry (Single Piece) – Tiffany Stick Pearl Brooch by Cheryl Whitten

4. Single Valentine – Seahorse Valentine by Suzanne Dietsch

5. Novelties – Rattler by Suzanne Dietsch

6. Holiday Motif – Candelabra by Cheryl Whitten

7. Hanging Item – Tarpon by Gordon Anderson


Snail Parade Yellow Ribbon winners:

1. Most Unique – Mary Jo Bopp

2. Most Beautiful – Angela Sampogna

0